KARNıYARıK Mı IMAMBAYıLDı Mı?

Okurlarımız bu hafta mutfağımızın çok sevilen iki yemeğini, karnıyarık ve imambayıldıyı kıyasladı, hangisini neden sevdiklerini ve nasıl pişirdiklerini anlattı.

Bu hafta Instagram hesabımızda (@hurriyetlezzetlihayat) “Tercihiniz karnıyarık mı, imambayıldı mı” diye sorduk. Anketimizi oylayan okurlarımızın yüzde 80’i karnıyarığı seçti. Biz de şu ayrıntıları istedik: “Karnıyarık hazırlarken patlıcanların ön pişirimini yağda kızartarak mı yaparsınız yoksa fırında mı? Kıymalı harcını nasıl hazırlarsınız? Servis ederken yanında pirinç pilavı veya cacık da mutlaka olmalı mı? İmambayıldı için patlıcanları alacalı soyup tuzlu suda bekletir misiniz? Harcı bol soğanlı mı olmalı? Servis etmeden önce dinlendirir misiniz?” İşte, gelen yorumlardan bazıları...

@mealmyths: “Karnıyarığı pirinç pilavıyla yemeye bayılırım. Cacık da mükemmel bir eşlikçi... İmambayıldı yazın tercihim, yanında domatesli pilav ve karpuzla birlikte...”

@tomris48: “Her ikisi de diyorum.”

@ayenkmu: “Karnıyarığı pişirmeden önce patlıcanı kızartınca tadı bir başka oluyor ama yağ tüketimime dikkat ettiğim için tercih etmiyordum. Şimdi airfryer’da yapıyorum, nefis oluyor. Yanında pilav olmadan olmaz. Sıcak yaz günlerindeyse tercihim imambayıldı.”

@gulseruzunsaz: “Karnıyarık...”

@arzugi: “Kararsızım, sanırım ikisini de tercih ederim. Karnıyarık için patlıcanların tombul olanlarını seçerim. Önce közde pişiririm, o arada da içini hazırlamaya koyulurum. İç harcı için soğanları kavururken kıymayı ilave ederim. Domates, ayrıca domates ve biber salçaları, bol maydanoz ve taze naneyle birlikte, yeterli miktarda baharatıyla sulu kalacak şekilde pişiririm. Yanında cacık mutlaka olmalı. İmambayıldıyı da yazın yaparım. Bol soğanlı, domatesli ve hafif şekerli olmalı. Yanında soğan, domates ve biberli salata ne güzel olur.”

@seydakizilray: “Evde annem yapmadığı için imambayıldı alışkanlığımız yok, bu nedenle karnıyarık. Karnıyarık için patlıcanları kızartmayı tercih ediyorum ama fırında yapacaksam da mutlaka üzerine zeytinyağı gezdirip közlüyorum. İç harcı için kıymayı kavurup soğan, domates salçası, 1-2 diş sarımsak ve suyla pişiriyorum. Mutlaka maydanoz da kıyıp içine ekliyorum. Yanına pirinç pilavı ve cacık... İnce uzun cins patlıcanın orta boylarını seçmeye çalışırım. Düzgün şekilli ve orta etlisini tercih ediyorum. Kızartırken daha rahat oluyor.”

@sevgiozbatur: “Bence karnıyarık... Kızartarak yaparsanız tadı muhteşem oluyor. Her yemeği layıkıyla yapacaksın. Yanında pirinç pilavı, cacık... Benim menüm hazır.”

@bfuo: “Karnıyarık, yanına pilav... Patlıcanlar yağda kızaracak, efsane!”

NASIL YAPILIR?

Artun Ünsal’ın ‘İstanbul’un Lezzet Tarihi’ kitabından...

KARNIYARIK

-Patlıcanları pijama şeklinde soyup tuzlu suda 1 saat bekletin. Elinizle sıkıp kuruladıktan sonra yağ sürün.

-Her tarafını çevirerek kısık ateşte kızartın, derin yağda kızarmasından daha hafif olacaktır.

-Tavaya küçük küçük doğranmış soğanla sarımsağı koyun. Kıymayı ekleyip kavurun. Doğranmış domates ve biberi ekleyip 5 dakika daha pişirin. Pişen patlıcanları uzunlamasına yarıp harçla doldurun. Üzerine domates dilimi ve biraz tereyağı yerleştirin. Az su ekleyip tencerede yarım saat pişirin.

İMAMBAYILDI

-Patlıcan zeytinyağına bayılır. Cimrilik yok, cömert olunacak. mPatlıcanların saplarını bırakarak, kabuklarını tamamen soyun. 1 saat tuzlu suda bekletin. 

-Doğranmış soğan, domates, maydanoz ve sarımsağı tuz ve az şekerle birlikte elinizle ovun. Patlıcanların suyunu sıkıp uzunlamasına 4’e kesin. Harçla birlikte tencereye dizin. Üzerine tabak kapatıp kısık ateşte pişirin.

2023-06-03T04:04:31Z dg43tfdfdgfd