ADANA'DA YETIşIYOR, SAATLERCE TOK TUTUYOR! İşTE MUCIZE BESIN

Adana'nın bereketli topraklarından birçok mahsul yetişiyor. Pamuktan yer fıstığına kadar üretilen sebze, meyve ve tahıllar sadece Türkiye değil dünyanın dört bir yanına da ihraç ediliyor. Adana'da yetişen baklagil çeşidi her derde deva oluyor. Protein ve vitamin deposu olan bitki özellikle kilo vermek isteyenleri de sevindiriyor. İşte detaylar...

Baklagiller (Fabaceae) familyasından Doğu Asya kökenli, soya üretiminde Adana'da rekor kırıldı. Adana, geçtiğimiz yıl 90 bin ton soya üretimi ile Türkiye’nin yüzde 65’ini, Akdeniz Bölgesi’nin de yüzde 69’unu karşılayarak Akdeniz ve Türkiye birinci oldu.

Protein, yağ ve karbonhidrat bakımından zengin bir besin olan soya üretiminde Adana, Türkiye birincisi oldu.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Adana’nın 2023 yılında 90 bin ton soya üretimi ile Türkiye’nin yüzde 65’ini, Akdeniz Bölgesi’nin de yüzde 69’unu karşılayarak Akdeniz ve Türkiye birinci oldu" denildi.

SOYA

Soya fasulyesi, baklagiller (Fabaceae) familyasından, Doğu Asya kökenli, 1-1,5 metre boyunda, kısmen sarılıcı, dallanmış, tek yıllık bir bitkidir. Yetiştirilme amacı yenilebilir fasulyesidir.

İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanser tedavisinde oldukça etkili olan ve diyabete savaş açan, soya fasulyesinin faydaları saymakla bitmiyor. Besin değeri oldukça yüksek olan, küçük ama insan sağlığı üzerinde bir o kadar da etkili olan soya fasulyesinin bilmediğiniz yararları...

SOYA FASULYESİ FAYDALARI

İyi bir lif ve protein kaynağı olarak sağlıklı kilo almayı destekleyen besin, yüksek yağ oranına rağmen kolesterol içermeyerek diyabetten korur. İçeriğindeki antioksidanlar ile serbest radikalleri etkisiz kılan besin, kanserin başlama sürecini yavaşlatır ve kanser tedavi sürecinde kullanımı faydalı bir besindir.

İskelet sistemini güçlendirir. Kemiklerin ve kasların daha güçlü daha dirençli kalmasını sağlar. Bağırsak florasını korur ve mide problemlerini önler. Soya fasulyesi protein içeren önemli bir kaynak olduğu için hücrelerin sağlıklı gelişmesini sağlar ve metabolik tepkimeleri düzenler.

Metabolizmayı düzenleyerek uyku sorunlarına iyi geldiği bilinen soya fasulyesi, yüksek oranda magnezyum içererek uyku kalitesini arttırır ve verimli bir şekilde dinlemeyi sağlar. İçeriğindeki antioksidanlar ile serbest radikalleri etkisiz kılan besin, kanserin başlama sürecini yavaşlatır ve kanser tedavi sürecinde kullanımı faydalı bir besindir.

Lif kaynağı olarak sindirimi hızlandıran besin, kabızlık gibi durumlara karşı doğal bir ilaçtır. Sindirim sistemini rahatlatarak huzursuz bağırsaklara iyi gelir ve vücut dengesini korumayı sağlar. Soya fasulyesi E vitamini açısından verimli bir kaynak olduğu için kas güçsüzlüğü, yürüyüş bozukluğu gibi sorunlara çözüm olur.

İyi bir lif ve protein kaynağı olarak sağlıklı kilo almayı destekleyen besin, yüksek yağ oranına rağmen kolesterol içermeyerek diyabetten korur.

2024-07-09T04:55:17Z dg43tfdfdgfd