BEYAZ ET YA DA KıRMıZı ET PIşIRMEDEN öNCE YıKANıR Mı?

Kırmızı ve beyaz et beslenme listelerinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Protein açısından oldukça zengin olan beyaz ve kırmızı et tüketenler ise etin yıkanıp yıkanmadığını merak ediyor. Beyaz et ya da kırmızı et pişirmeden önce yıkanır mı? Küçükten büyüğe herkesin tüketmesi gerektiği beyaz ve kırmızı eti sağlıklı pişirme önerisi...

Birçok kişi kırmızı ya da beyaz et pişirmeden önce yıkanmalı mı, yıkanmamalı? Yemek yaparken bazen önce eti güzelce yıkıyor hatta suda bekletip süzdükten sonra yemeğini yapıyor. Peki, asıl doğru pişirme tekniği nedir?

Birçok kişi evinde yemeğini yaparken eti soğuk suda bekletip iyice yıkıyor ve süzdükten sonra pişirme aşamasına geçiyor. Bu durumda profesyonel mutfakların şeflerinden bir itiraz geliyor ve diyorlar ki:

ETLERİ YIKAMAYIN!

Bunun geçerli bir açıklaması da mevcut. Yapılan araştırmalara göre et yıkamanın temel sebebini etlerin üzerindeki fazla maddelerden kurtulmak ve bakterileri yok etmek istemek. Suda bekletme ve durulama işleminin bu bakterileri yok ettiğine inanılıyor. Peki gerçekten öyle mi?

USDA'nin yaptığı araştırmaya göre bazı bakteriler, etlerin üzerinde sıkı sıkıya tutanabiliyor. Yani yıkama işlemi dahi bu bakterilerden kurtulmanızı sağlamıyor, aksine onlara daha hızlı çoğalma zemini hazırladığı durumlar dahi oluyor. Bu durum göz önünde bulunulduğunda beyaz et ya da kırmızı etin yıkanmaya ihtiyaç duymadığı söyleniyor.

Eti işlerken kirli yüzeylere karşılaşılırsa bu kısımlar yıkanmak yerine kesilmeli. Yıkama hem kirlilik içindeki bakterileri her yere yayar, hem de eti ıslattığı için bakterilerin rahat çoğalması için zemin oluşturur.

PİŞMİŞ OLMASINA DİKKAT EDİN!

Journal of Food Protection'ın yaptığı araştırmaya göre etin üzerindeki tüm bakterilerin yok olması ve güvenli bir biçimde tüketmek için belli bir ısıda pişirilmesi aslında yeterli. Kırmızı eti ya da beyaz eti, uygun sıcaklıklarda pişirerek bakterilerini ve mikroplarını öldürmeniz mümkün. Özellikle beyaz eti 73 derece ve üzeri ısılarda iyice pişirmek bakterileri yok etmeye yetecektir.

Bir başka inanış ise beyaz ya da kırmızı eti, sıcak suda yıkamak tüm bakterilerin yok olmasına yardımcı olduğu yönünde. Ancak yapılan araştırmalar ve şeflerin bu sorulara verdiği cevaplara göre sıcak suda yıkamak ya da sirke, karbonat gibi maddelerin desteğiyle etleri yıkamak herhangi bir faydayı beraberinde getirmiyor. Aksine sıcak suda yıkamak etin yapısını bozabiliyor.

Sirke gibi asidik yapıdaki maddeler marinasyonda kullanıldığında lezzetini artırabilir ancak eti hijyenik bir hale getirmek için tercih edilecek yöntemlerden biri değil. Karbonat - limon gibi malzemelerin birlikteliği ise etin lezzetini bozabiliyor. Bu nedenle sıcak ya da soğuk su başta olmak üzere, diğer maddelerle dahi olsa eti yıkamamak gerekiyor.

Ancak etin yıkanabileceği bazı durumlarda yok değil. Örneğin; etin üzerinde kir, yabancı madde varsa etin temiz olduğundan emin değilseniz ve kullanmak durumundaysanız yıkamanız gerekebilir.

Yine de siz etinizi yıkamak istediniz diyelim ya da etinizin üzerinde yabancı maddeler var. Bu durumda da dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar mevcut. Örneğin; etin varsa tüm kanını süzdürerek yıkamaya başlamak. Tüm kanını süzdürdükten sonra soğuk suyla yıkamaya özen gösterin. Sıcak suyla yıkamak etinizin hafifçe pişmesine, doku ve kıvam kaybetmesine dahi neden olabilir.

Suyun içinde tuzla etinizi bekletmeyin. Bu da etinizin tadının bozulmasına neden olacaktır. Oda sıcaklığında üzeri açık bir biçimde eti bekletmek daha fazla bakterinin ve mikrobun çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle suyun içinde bekletmek istediğiniz durumlarda mutlaka ağzı kapalı bir biçimde buzdolabında bekletmeye özen gösterin.

Bu şekilde yıkadığınız etler en azından daha dikkatli bir biçimde yıkandıkları için tatları çok da bozulmadan tüketilebilir hale gelecektir.

2023-03-14T17:30:37Z dg43tfdfdgfd