BROKOLI DIYETI ILE FAZLA KILOLARıNıZDAN KURTULMAK çOK KOLAY! BöBREK SAğLığıNı DA KORUYOR

Yaz mevsimi yaklaşırken fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkes birçok yöntem araştırıyor. Kilo vermek için uygulanan son zamanların popüler yöntemlerinden biri de brokoli diyeti. Brokoli diyeti yaparak hem fazla kilolarından kurtulabilir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yaz mevsimi yaklaşırken birçok insan hem zayıflamak hem de formunu korumak istiyor. Zayıflamak için uygulanan diyet yöntemlerinden biri de brokoli diyeti.

Diyetisyen Şilan Alyamaç, brokoli diyetinin başta böbrek sağlığı olmak üzere vücuda faydalarını anlattı. Brokoli diyetinin maksimum bir hafta tüketilebilecek bir beslenme şekli olduğunu belirten Alyamaç, protein ihtiyacını tam anlamıyla aldıktan sonra, hatta diyet sürecinde de protein ihtiyacını tamamlayarak devam edilebileceğini söyledi. Yaklaşık 300 gramlık brokolinin 1 litre suda haşlanıp, püre veya sıvı halinde ya da suyunun tüketilebileceğini aktaran Diyetisyen Alyamaç, “Bu süreçte yumurta tüketimine özen gösterelim. Gerekirse bitkisel protein tüketimine özen gösterelim. Protein ihtiyacımızı karşıladığımızda kas yakımı olmayacaktır ve brokolinin antioksidan bakımdan zengin olduğunu düşünürsek zayıflama ve ödem atma sürecinin daha sağlıklı olduğunu düşünebiliriz” dedi.

“B1 GRUBU VİTAMİNLERİ, C VİTAMİNİ BAKIMINDAN ZENGİN"

“Peki, bu brokoli diyeti zayıflatıyor mu?” diyen Alyamaç, “Evet, zayıflatıyor. Yaklaşık bir hafta önerdiğim ve en az üç gün ara verilmesini daha çok önereceğim brokoli diyeti, şu şekilde gidebilir. Sabahları yumurta ihtiyacımızı karşılayarak haşlanmış püre halinde ve parçacıklı olarak çorba halinde tüketebileceğimiz brokoli diyetiyle kısa süreli detoks etkisi oluşturabiliriz. İçerisinde B1 grubu vitaminleri, C vitamini bakımından zengin. Kalsiyum, selenyum, aynı zamanda potasyum bakımından zengini olduğu için böbrek işleyişini çok iyi etkileyecektir ve ödem atmamızı, idrara çıkmamızı daha iyi hızlandıracaktır” ifadelerini kullandı.

2023-05-18T12:00:10Z dg43tfdfdgfd