MEYVE SUYU IçMEK KILO VERDIRIR MI?

Meyveler lezzetlidir ve vücuda enerji verir. Meyvelerin içerisinde birçok vitamin, mineral ve antioksidan bulunur. Meyveleri doğrudan yiyebilir veya meyve suyu şeklinde içebilirsiniz. Hatta farklı meyveleri bir araya getirerek karışık meyve suyu olarak tüketebilirsiniz. Peki, meyveleri doğrudan yemek mi yoksa suyunu içmek mi daha faydalı?

Meyvelerin içinde, vücudunuza sindirimi, kilo yönetimini ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek çok miktarda lif bulunur.

Taze meyveleri tam haliyle yemek, vücudunuzu bol miktarda vitamin, mineral, antioksidan ve fitokimyasallarla besler.

Makul miktarlarda meyve yemek, obezite ve kronik hastalık riskinin azaltır. Meyvelerin bu sebeple vücuda faydası çoktur. Peki, meyve suyu içmek meyve yemek kadar faydalı mıdır? Merak edilen bu sorunun yanıtını Posta.com.tr okurları için derledik.

KİLO KAYBI İÇİN MEYVE

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yemek, daha düşük vücut ağırlığı ile ilişkilendirilir.

Meyvelerin kalorisi düşüktür ve lif içeriği sizi çok fazla tüketmeden hızlı bir şekilde doyurur.

Kilo vermeye yardımcı olabilecek meyveler arasında çilek, elma, armut, narenciye ve üzüm bulunur. Genel olarak, bütün meyveleri, bol miktarda sebze, yağsız protein ve kepekli tahıllar açısından zengin olan bir diyet listesine ek olarak tüketmelisiniz.

MEYVE SUYUNUN FAYDALARI VE ZARARLARI

Meyve suyu, bir veya daha fazla meyvenin sıvısından yapılır. Meyve tüketmek için uygun bir yol olabilir.

Bununla birlikte, meyve suyunda bütün meyvede bulunan lif yoktur ve bütün meyvenin tüm besinlerini ve antioksidanlarını içerisinde tutmayabilir.

Özellikle paketlenmiş meyve suları içiyorsanız, bu içecekler şeker ve kalori açısından da yüksek olduğu için vücudunuza zarar verebilir. Bu sebeple hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve sularını tüketmeniz önerilir.

KİLO VERMEK İÇİN MEYVE SUYU İÇİLMELİ Mİ?

Meyve suları 'sağlıklı' olarak görülse de, meyve sularının kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteren resmi bir araştırma yoktur.

Meyve suyu kilo vermek için ideal bir seçim olmayabilir. Bütün meyveyi yemek yerine meyve suyu içmek genel olarak daha fazla kalori tüketmeye yol açabilir. Bu, yardımcı olmak yerine kilo vermeyi zorlaştırabilir.

Hem meyve hem de meyve suyu sağlıklı bir diyetin parçası olabilir. Bununla birlikte, meyve yemek daha iyi bir seçim olarak kabul edilir.

Meyve suyu içmeyi tercih ederseniz, şeker ilavesiz taze meyve sularını tercih ettiğinizden emin olun.

Evde sıkmak ve lif içeriğini mümkün olduğunca korumak meyve suyu içerken önemlidir. Meyveleri atıştırmalık olarak, salatada veya günlük diyetinizde tüketebilirsiniz.

2023-01-29T07:06:51Z dg43tfdfdgfd